آخرین مطالب
شهر کلمبو
colombo city

شهر کلمبو

درباره کلمبو:

کلمبو در قسمت جنوب غربی جزیره سریلانکا واقع شده است.شهری شلوغ پر از جنب و جوش فعالیت.و پایتخت اداری و تجاری این جزیره به حساب می آید.

تاریخچه این شهر به قرن 5 برمی گردد بنابرابن تاریخ نقش بسیار مهمی در این شهر دارد.

با توجه به موقعیت جغرافیایی این شهر کلمبو به عنوان یک بندر تجاری در سالهای اخیر پیشرفت زیادی در آسیا کرده است.

که از این بندر بیشتر ایرانی ها،چینی ها،اعراب،رومی ها برای تجارت استفاده می کنند.عمده این تجارت هم شامل ادویه،سنگ های قیمتی می باشد.

نام کلمبو برای اولین بار توسط پرتغالی ها در سال 1505 معرفی شد.

در سال 1953 که پرتغالی ها کنترل سواحل غربی سریلانکا را دست داشتند،کلمبو را تحت سلطه خوذ داشتند و پس از آن هلندی ها شهر را در دست داشتند که باعث پیشرفت این شهر شده است.و پس از ان این شهر توسط بریتانیایی ها اداره شد تا زمانیکه کلمبو به استقلال رسید.

در این شهر می توانید گوناگونی معماری های تاریخی،آثار باستانی،غذاهای بسیار خوشمزه،خرید ارزان،رستوران های ارزان،سواحل تمیز،را می توانید ببینید.

معماری این شهر تحت نفوذ پرتقالی ها،هلندی هل،بریتانیایی ها بوده است

در قسمت تاریخی و قدیمی کلمبو بازارها و مراکز خرید بزرگ و قدیمی و بزرگترین مرکز خرید طلا و ادویه در این قسمت از شهر وجود دارد.

مجلس حکومت و دموکراتیک این شهر در حومه کلمبو قرار گرفته است.

گاله محلی سرسبز است که مردم برای تعطیلات آخر هفته با صورت های رنگ کرده و سبز برای لذت بردن از نسیم خنک اقیانوس هند و قدم زدن در کنار تفرجگاه ها،رفتن به معابد،مساجد،کلیساها،خوردن غذاهای تازه و خوشمزه،را استفاده کنید.

گاله دروازه تفریحی سریلانکا است که با گذاراندن دو روز در این منطقه می توانید هیجان و لذت فراوانی را که ترکیبی از شرق و غرب است با هم تجربه کنید.

شهری که در حین ورود خیلی چنگی به دل نمی زند، چیزی که در کلمبو بیش از بقیه شهرهای این کشور به چشم می خورد ایست های بازرسی فراوانی است که حتی در طی مسیر بین فرودگاه تا کلمبو به چشم می خورد، شاید اسم ببرهای تامیل را شنیده باشید، همان طور که پیش تر گفته شد این سرزمین زیبا مدت ها درگیر جنگ های داخلی بین تامیل ها و سینهالی ها بوده است و این ایست های بازرسی هم میراث همان دوران است، زمان تقریبی بین فرودگاه تا رسیدن به مرکز شهر کلمبو با اتوبوس حدود 50 تا 60 دقیقه است  البته با دیگر وسایل نقلیه نیز تفاوت چندانی نیست دلیل آن هم جاده های تنگ و دو طرفه و عبور و مرورموتورهای سه چرخه ی است که در اینجا آنها را با نام توک توک می شناسند، در همه جا این سه چرخه ها را می بینید ، اگر قصد رفتن به جایی را دارید دم دست ترین و ارزان ترین وسیله برای مسافت های کوتاه وداخل شهری همین سه چرخه ها هستند، برسر قیمت هم می توانید چانه بزنید ولی معمولا 150 تا 200 روپیه برای مسافت های 10 یا 15 دقیقه ایی قیمتی رایج است. تاکسی را به آن شکلی که در ایران به آن عادت کرده اید فراموش کنید در برخی جاها می توانید ماشین های دربستی را بگیرید اما جدای از کم بودن آن در بیشتر موارد بسیار گران تر از سه چرخه در می آید.

از جاذبه های شهر کلمبو که می توان ازآن دیدن کرد معبد معروف بودائی  گانگارا مایا است که برای داخل شدن باید مبلغی را هم به عنوان ورودیه پرداخت کرد بیشتر نوعی ورودیه اجباری برای نگاه داری کفش ها. چند مرکز خرید در شهر کلمبو نیز موجود است که البته در مقایسه با مرکز  خریدهای که در ایران موجود است بسیار ضعیف تر است. از دیگری دیدنی های کلمبو برج ساعت آن و ساختمان  ها و محله های مربوط به دوره استعمار است،ساختمان قدیمی مجلس این کشور و بازار دست فروش ها در منطقه پتاه از دیگر دیدنی هاست، اگر دوست دار تاریخ ، فرهنگ و باستان شناسی هستید حتما سری به موزه ملی این کشور که در شهر کلمبو قرار دارد بزنید تا اطلاعات مفیدی را در مورد این کشور به دست آورید.در حقیقت بازدید از موزه ملی در کشورهای مختلف می تواند اطلاعات جالبی را در مورد فرهنگ، عقاید و تاریخ آن کشوربه شما بدهد و اگر این موضوع در ابتدای سفر باشد تا پایان سفر کمک زیادی به شما در درک و برداشت بیشتر از آن دیار خواهد کرد.