آخرین مطالب
جشن های کلمبو

جشن های کلمبو

فستیوال های کلمبو

گفته می شود که سریلانکا با چهار دین بیش از بسیاری از کشورهای جهان جشنواره و آیین های مردمی دارد. بزرگترین عید مسلمانان این کشور عید فطر است و بعد از آن عید قربان. همچنین هنگام تولد پیامبر اکرم (ص) در مساجد شهر جشن برپاست. بودائیان، مسیحیان و هندوها هم آداب مخصوص به خود را به جای می آورند.

فستوال ادویه

جشنواره گرامیداشت میراث آشپزی سریلانکا یکی از مهمترین رویدادهای فرهنگی این کشور است. کشور سریلانکا برای سال ها به واسطه ادویه های منحصر به فردش شناخته می شد و بسیاری از آشپزهای مشهور جهان برای طبخ مواد غذایی خود از این ادویه ها استفاده می کردند.

در کلمبو هر سال جشنواره ادویه ها با حضور گردشگران برگزار می شود تا به مردم جهان ثابت شود که هنوز هم ادویه های سریلانکا نظیر ندارند.

رژه فیل ها

طبق قانون اساسی، بودیسم دین رسمی کشور سریلانکاست و بودائیان 70 درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند. بر اساس تاریخ این دین روز تولد بودا در کلمبو تعطیل رسمی و عمومی است و در این روز مناسک ویژه ای اجرا می شود. مردم به معابد رفته و هدایایی را برای مجسمه های بودا می برند. رژه فیل ها در این روز در شهر بسیار دیدنی است.

فیل های غول پیکر که لباس های رنگی به تن دارند و خرطوم آنها را آذین می بندند، در این روز در شهر می گردند و مردم با انواع طبل و موسیقی محلی آنها را همراهی می کنند. در روز جشن بودا آیین های سنتی در شهر برپاست و قوانین مشخصی هم اجرا می شوند.

جشن روز استقلال

در روز چهارم فوریه جشن روز استقلال برگزار می شود و امسال شصت و هفتمین سالگرد این اتفاق است. رژه استقلال توسط شش هزار سرباز این کشور برگزار می شود و 600 گروه فرهنگی برنامه اجرا می کنند. در این روز مردم با گذاشتن شاخه های گل در کنار مجسمه اولین رییس جمهور این کشور از او تجلیل می کنند.